Jak vybrat přípravek na bělení zubů?

Krásných a zářivě bílých zubů se dá dosáhnout i s volně prodejnými přípravky na bělení zubů

Bohužel ne každému příroda nadělila odzbrojující a zářivě jasný úsměv. Často se o něj také připravíme sami - kouřením, popíjením kávy, vína, černého čaje a konzumací ostatních nevhodných nápojů a potravin. I přes tyto neřesti ale můžete mít nakonec zuby bílé jako perličky. Udělejte si s námi pořádek mezi volně prodejnými přípravky na bělení zubů.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 4 min.

Typy

Pudry

Pudr na bělení zubů je nejlevnější přípravek na bělení zubů pro domácí použití. Používá se jako zubní pasta. Jednoduše jej nanesete na zubní kartáček a vyčistíte si jím zuby. Efekt vybělení je přibližně stejný, jako byste si bělili zuby právě zubní bělící pastou.

Na trhu najdete bělící pudry s obsahem aktivního uhlí a bez. Bělící pudry s obsahem aktivního uhlí (activated charcoal) jsou paradoxně černé a stejně tak popelavý odstín dostane i váš zubní kartáček, zuby ale po delší době vybělí. Bělící pudry bez obsahu aktivního uhlí obsahují např. prášek ze stonků bambusu (bambusa vulgaris stem powder) či uhličitan vápenatý (calcium carbonate).

  • Jednoduché použití

  • Cenová dostupnost

  • Nízký obsah účinné látky

  • Efekt bělejších zubů zpozorujete za delší dobu

  • Odstraňuje jen lehké povrchové nečistoty

Aktivní uhlí je v podstatě jemnozrnný černý prášek na bělení zubů, který se vyrábí např. z kokosových skořápek, olivových pecek, pomalu páleného dřeva či rašeliny. Suroviny se zpracovávají při teplotách 200–300 °C a následně se aktivují při teplotách 900–1000 °C s přídavkem oxidačního média, kterým je vodní pára. Při bělení zubů není aktivní uhlí až tak efektivní, protože odstraňuje jen lehké povrchové nečistoty od jídla, kouření, kávy, vína či plaku.

Pasty

Pasta na bělení zubů zesvětluje barvu zubů a navrací jim jejich přirozený odstín. Stejně tak jako bělící pudry, odstraní jen lehké povrchové zabarvení způsobené kouřením, konzumací kávy, černého čaje, vína apod.

Bělící pasty na zuby pomáhají zesvětlit barvu zubů pomocí abrazivních složek, enzymů, aktivního uhlí, jedlé sody či peroxidu, který se na bělení zubů využívá i v ordinacích. Tou nejúčinnější látkou na bělení zubů je peroxid, který je však obsažen jen v nízkých, a tudíž bezpečných, koncentracích.

  • Cenově dostupné řešení

  • Bezpečný obsah účinné látky

  • Efekt bělejších zubů zpozorujete za delší dobu

  • Odstraňuje jen lehké povrchové nečistoty

Pera

Pero na bělení zubů se používá k vybělení konkrétních zubů, nejčastěji se jedná o horní špičáky, které bývají nejvíce zabarvené. Pero obsahuje bělící gel, který vymáčknete na štěteček nacházející se na špičce pera a nanesete na zuby. Následně pak necháte působit doporučenou dobu. Většina bělících per obvykle obsahuje karbamid peroxid, který efektivně odstraňuje skvrny.

Bělící pero je velmi praktické, můžete ho totiž nosit stále u sebe např. v kabelce nebo ho mít pro případ potřeby v autě. Nejlépe však bělící pera fungují v kombinaci s bělící pastou, což se dočtete i v příbalových letácích. Bělící pera jsou totiž určena k retušování nedokonalostí na zubech a pro použití mezi bělícími procesy, nikoli jako efektivní a samostatný způsob bělení zubů. Takže pokud víte, že se vám na zubech udělají skvrny po pití kávy, skvrny odstraníte právě pomocí pera, na celkové vybělení však budete muset použít jiné prostředky.

  • Odstraňuje barevné nedokonalosti na zubech

  • Cenově dostupné řešení

  • Stále po ruce

  • Rychlé výsledky

  • Jednoduchost použití

  • Krátkodobé výsledky

  • Sliny mohou narušit a oslabit bělící proces

  • Bělení může být nerovnoměrné

  • Nízký obsah účinné látky

Gely a sety

Volně prodejný gel na bělení zubů můžete koupit buď samostatně nebo jako součást bělícího setu. V bělícím setu kromě gelu nebo krému najdete také násady, do kterých gel naplníte. Nástavce se ve většině případů dají alespoň trochu vytvarovat podle zubů. Na zubech se násady s gelem nechávají působit od několika minut až po několik hodin a klidně i přes noc. Poté se čistí bělící pastou.

Tím nejefektivnějším způsobem bělení zubů jsou však bělící gely zakoupené přímo od zubního lékaře, který vám podá i přesný návod k použití a nechá vyrobit i násady podle vašich zubů na míru. Podle toho, v jakém stavu vaše zuby jsou, lékař doporučí dobu působení. Doba působení se liší pacient od pacienta, a zatímco některým doporučí nechat gel na zubech 4 hodiny, jinému pacientovi jej doporučí nechat třeba přes noc.

  • Jednoduché použití

  • Výsledky viditelné již po několika aplikacích

  • Finančně náročnější

  • Potřeba používat pravidelně

LED světla

Použití bělícího gelu v kombinaci s LED světlem je velice jednoduché. Na přední stranu vyčištěných zubů nanesete bělící gel a nasadíte náustek. Necháte působit v návodu stanovenou dobu, což bývá okolo 15 minut. Některé náustky lze propojit i s mobilním telefonem či přes USB s počítačem, díky čemuž se po uplynulé době LED zařízení samo vypne.

LED světlo samotné na bělení zubů nepomáhá, je však účinné ve spojení s přípravkem na bělení zubů, který bývá součástí startovacího balíčku. Jednotlivé bělící gely lze pak snadno podle potřeby dokupovat. LED světlo okysličuje a nahřívá bělící gel, a tím zvyšuje jeho účinnost. Tento způsob bělení zuby zesvětlí a efekt bělejších zubů bývá dlouhodobější než bez použití LED světla. Je však potřeba bělící proces opakovat.

  • Jednoduché použití

  • Rychlé výsledky

  • Efekt bělejších zubů vydrží déle

  • Finančně náročnější

  • Nutnost mít náustek v ústech, což může být někomu nepříjemné

Pásky

Bělení zubů bělícími pásky je na rozdíl od předchozích způsobů bělení zubů, již poněkud finančně náročnější bělící metodou. Není však složitá a je účinnější.

V balení se nachází určité množství pásků, např. 10, 14 nebo klidně 40. Každý jednotlivý pásek je potažený tenkou vrstvou bělícího gelu, který necháte na zubní sklovinu působit doporučenou dobu. Doba působení se produkt od produktu liší, výrobce může doporučovat jen 5 minut, nebo dokonce 30 až 60 minut.

Je důležité se řídit pokyny v návodu a nikdy nepřekračovat určenou dobu působení, jinak by mohlo dojít k poškození zubní skloviny.

  • Jednoduché použití

  • Viditelné výsledky již po pár aplikacích

  • Finančně náročnější

  • Nutné používat pravidelně

Před tím, než začnete s bělením zubů, zajděte si k zubnímu lékaři a na dentální hygienu pro radu, abyste měli jistotu, že je váš chrup v pořádku a je připraven na bělení. Je také vhodné zajít si alespoň na jedno ordinační bělení zubů, díky čemuž je pak domácí bělení zubů účinnější.

Vnější a vnitřní zabarvení zubů

Existují 2 typy zabavení zubů. Vnější zabarvení si obvykle způsobíme sami kouřením a konzumací nápojů a potravin, které zabarvují zuby.

Vnitřní zabarvení zubů nám je dáno od přírody, ale může se změnit různými vlivy. Od mírného vnějšího zabarvení vám mohou pomoci právě účinné bělící zubní pasty a zubní pudry.

Na výraznější vnější zabarvení jsou účinná bělící pera a volně prodejné zubní gely a bělící pásky, které obsahují velmi nízké koncentrace karbamid peroxidu. Účinnost bělících gelů lze umocnit použitím speciálních LED náustků.

Karbamid peroxid je účinným bělícím činidlem, které obsahuje peroxid vodíku v poměru 1:3. Tedy gely s obsahem 30% karbamid peroxidu obsahují 10 % peroxidu vodíku.

Pokud máte výrazné vnitřní zabarvení zubů, je již zapotřebí vhodný bělící přípravek vybírat přímo se zubním lékařem. Pouze zubní lékař zná detailně stav vašeho chrupu a může vám prodat gel na bělení zubů s vyšším obsahem karbamid peroxidu, který je účinný při odstraňování vnitřního zabarvení. Přípravky s vysokou koncentrací (až do 16 %) karbamid peroxidu vám může vydat pouze zubní lékař. Takhle vysoké množství karbamid peroxidu po několika ošetřeních odstraní i výraznější vnitřní zabarvení zubů.

Další tipy a triky najdete v našem článku Úsměv jako z Hollywoodu.

Dieta pro bílé zuby

Během bělící kúry a přibližně 3 týdny po ní se doporučuje dodržovat tzv. bílou dietu. Během ní byste se měli vyvarovat kouření, pití kávy, černého čaje, červeného vína, konzumaci borůvek, červené papriky, rajčatových omáček a dalších potravin, které mohou zuby zabarvit. Pro delší udržení vyběleného odstínu zubů je dobré se těmto nápojům a potravinám vyhýbat stále, případně si po jejich konzumaci vyčistit zuby bělící zubní pastou.

Péče o zuby

Zubní kartáčky

Elektrické zubní kartáčky

Mezizubní kartáčky

Zubní pasty

Ústní vody

Příslušenství k zubním kartáčkům

Rady na závěr

Možné komplikace

Třebaže by při dodržení postupu aplikace volně prodejných bělících prostředků k žádným významným komplikacím dojít nemělo, mohou se přeci jen některé méně závažné objevit. Nejčastěji jde o problémy způsobené nesprávnou aplikací, proto vždy dodržujte pokyny v návodu k použití.

Komplikace způsobené užíváním bělících prostředků se však častěji vyskytují u přípravků s vyššími koncentracemi karbamid peroxidu, tedy u těch, které dostanete na předpis od zubního lékaře. Musíte tedy vždy dodržovat pokyny, které vám udělí váš ošetřující zubní lékař.

Protože je bělení zubů zásahem do zubní skloviny, nejčastěji se objevuje zvýšená citlivost a bolestivost zubů, podráždění dásní anebo dokonce poškození zubní výplně. Přípravky na bělení zubů by proto nikdy neměli používat lidé, kteří mají chrup ve špatném stavu. Vždy je potřeba jejich použití konzultovat s ošetřujícím zubním lékařem.

Další užitečné články

Hollywoodský úsměv